جدیدترین اخبار ترکیه

جدیدترین اخبار در مورد اقامت و هزینه های ترکیه

روش های سرمایه گذاری در ترکیه در سال ۲۰۱۹

سرمایه گذاری در ترکیه

روش های سرمایه گذاری در ترکیه چگونه است؟ حداقل سرمایه لازم برای برای سرمایه گذاری در کشور ترکیه چقدر است و باید چگونه کار خود را شروع کرد؟

سرمایه گذاری در کشور ترکیه این روزهای مورد استقبال بسیاری از افراد قرار گرفته است. بسیاری از افراد علاوه بر اینکه می خواهند در کشور ترکیه سرمایه گذاری کنند و کسب و کار خود را توسعه دهند، به دنبال دریافت اقامت در کشور ترکیه از طریق این روش هستند.

این روش برای افرادی که می خواهند مهاجرت مطمئنی به کشور ترکیه داشته باشند بسیار مناسب است. البته باید قبل از انجام اقدامات لازم برای سرمایه گذاری در ترکیه تمام جوانب مثبت و منفی آن را در نظر بگیرند تا مشکلی در هنگام سرمایه گذاری در ترکیه برای آن ها رخ ندهد.

در چند سال اخیر، کشور ترکیه در زمینه های مختلفی از جمله، احداث فروشگاه، کارخانه، هتل، بیمارستان و همچنین طرح ها و پروژه های توسعه ای اقدام به جذب سرمایه گذار خارجی نموده است. بر اساس آمارهای منتشر شده، کشور ترکیه تا پایان سال ۲۰۱۱ موفق به جذب ۲۱ درصد تولید ناخالص داخلی و ۹۹ میلیارد دلار سرمایه خارجی شده است. اگر شما هم قصد سرمایه گذاری در کشور ترکیه را دارید خواندن این مقاله به شما کمک خواهد کرد پس در ادامه با ما همراه باشید.

چرا سرمایه گذاری در ترکیه؟

در چند سال اخیر، اقتصاد کشور ترکیه رشد چشمگیری داشته و هر روز نیز در حال توسعه و گسترش است. یک فعال اقتصادی به خصوص یک ایرانی می تواند به این کشور به عنوان یک جایگاه قابل قبول در صادارات و واردات نگاه کند.

اقتصاد کشور ترکیه از نظر رشد بسیار شناخته شده است و علت آن دسترسی آن ها به بودجه مالی بین المللی است. تولیدات فراوان صنعت کشاورزی ترکیه در سال ۲۰۰۵ توانست رتبه هفتم جهان را به دست آورد و در سال ۲۰۰۶ دولت ترکیه برای ۲/۱۱ درصد مردم شغل ایجاد کرد. بخش خصوصی کشور ترکیه نیز به سرعت در حال رشد است و نقش مهمی در ارتباطات، حمل و نقل و سیستم بانکداری دارد.

از جمله دلایلی که باید کشور ترکیه را برای سرمایه گذاری انتخاب کرد عبارت است از:

۱-‌ اعطای زمین رایگان در منطقه صنعتی و آزاد غازی آنتپ و سامسون برای احداث کارخانه

۲-‌ در سایر مناطق نیز اتباع خارجی می توانند ضمن سرمایه گذاری در ترکیه، اقامت دائم را در این کشور نیز دریافت کنند.

۳-‌ در ماه می ۲۰۱۲ با هدف جذب سرمایه گذار خارجی در بخش های مختلف از جمله بخش مسکن، قانونی در پارلمان ترکیه به تصویب رسید که به موجب این قانون اتباع خارجی مقیم در ترکیه می توانند هر نوع ملکی را خریداری کنند. این افراد در صورت دو سال حضور مستمر و بدون خروج از ترکیه می توانند اقامت در ترکیه را نیز دریافت کنند.

۴-‌ سرمایه گذاران خارجی برای سرمایه گذاری مستقیم در خاک ترکیه یا انجام معامله با سرمایه گذاران داخلی این کشور آزاد هستند.

۵-‌ سرمایه گذاران خارجی برای خروج اموال خود در ترکیه کاملاً آزاد هستند.

۶-‌ سرمایه گذاران خارجی برای مالکیت اموال غیرمنقول در خاک ترکیه هیچ محدودیتی ندارند.

۷-‌ اگر در جریان و پروسه سرمایه گذاری در ترکیه هر گونه اختلافی بروز کند، سرمایه گذار خارجی می تواند به دادگاه های محلی رجوع کند.

۸-‌ سرمایه غیر نقدی سرمایه گذاران خارجی بر اساس قانون تجارت ترکیه ارزش گذاری می شود.

۹-‌ شرکت های خارجی می توانند شهروندان خارجی که دارای مجور وزارت کار و اجتماعی ترکیه هستند را به استخدام خود درآورند.

۱۰-‌ به شرکت های خارجی اجازه داده می شود تا دفاتر نمایندگی خود را مطابق قانون افتتاح کنند.

۱۱-‌ اموال سرمایه گذار خارجی مصادره نخواهد شد، مگر برای اهداف مصالح عمومی که در این صورت نیز بر اساس فرآیندهای قانونی، زیان ها وضررها جبران خواهد شد.

شرایط سرمایه گذاری در ترکیه

در هنگام تأسیس یک شرکت و سرمایه گذاری در ترکیه باید به قوانین ایجاد شده توسط کشور ترکیه عمل کرد. مدارکی که برای ثبت شرکت و سرمایه گذاری در ترکیه لازم است به صورت زیر می باشد:

  • گواهی رسمی وابستگی (چهار کپی و یک مدرک اصل)
  • امضاء رسمی دادخواست (دو کپی)
  • کارت های هویت رسمی مدیران شرکت (یک کپی)
  • در مورد اینکه شریک خارجی، یک شریک حقیقی است، مدارک مورد نیاز برای هر سهامدار حقیقی، دو کپی از گذرنامه هایشان است.

به این نکته توجه داشته باشید: به جز مورد اول، تمامی موارد در خارج از کشور ترکیه اجرا می شوند و باید توسط کنسولگری کشور ترکیه، تأیید و رسمی شوند.

سرمایه مورد نیاز برای سرمایه گذاری در ترکیه

حداقل سرمایه لازم برای سرمایه گذاری در ترکیه در حدود ۱۵۰ تا ۲۰۰ میلیون تومان می باشد که این امر بسته به نوع سرمایه گذار متفاوت است. سرمایه گذاری می تواند به صورت راه اندازی یک کسب و کار مستقل، خرید ملک و یا شراکت در یک پروژه و بهره مندی از سود ماهیانه باشد.

بسیاری از سرمایه گذاران بزرگ خارجی که در کشور خود دارای بیزنس های بزرگ هستند علاقمند به دایر کردن یک یا چند شعبه از کسب و کار چندین ساله خود در آسیا از جمله ترکیه می باشند که علاوه بر توسعه و گسترش کار خود به صورت بین المللی به دنبال اخذ اقامت در کشورهای دیگر نیز هستند.

برای دریافت اقامت در ترکیه از طریق سرمایه گذاری در این کشور، باید یک پروسه ۴ الی ۵ ساله طی شود. هرچند که با خرید ملک به مبلغ ۳۰۰ میلیون تومان به بالا این پروسه سریع تر طی می شود و به نتیجه خواهد رسید.

در این مقاله به بررسی روشه های سرمایه گذاری در ترکیه و حداقل سرمایه لازم برای سرمایه گذاری در کشور ترکیه پرداختیم. با تمام مزایای که در این مقاله برای سرمایه گذاری در ترکیه بیان کردیم، باید قبل از سرمایه گذاری تمام جوانب مثبت و منفی آن را در نطر بگیرید و با دقت آن ها را بررسی کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

CLOSE
CLOSE