جدیدترین اخبار ترکیه

جدیدترین اخبار در مورد اقامت و هزینه های ترکیه

اخذ اقامت در ترکیه از طریق تحصیل در این کشور

اقامت ترکیه

آیا به دنبال اخذ اقامت در ترکیه هستید ؟ آیا می دانید ، اخذ اقامت در ترکیه از طریق تحصیل در این کشور امکان پذیر است؟ برای آگاهی بیشتر با ما همراه باشید.

کشور ترکیه به علت موقعیت سوق الجیشی و جغرافیایی خود و همچنین قرار گرفتن این کشور در لیست پیوستن به اتحادیه اروپا ، فرصت های تحصیلی و شغلی بسیار خوبی را برای علاقه مندان به زندگی مجلل اروپایی فراهم آورده است. اقامت در ترکیه از طریق روش های مختلف امکان پذیر است که یکی از آن روش ها ، تحصیل در ترکیه و  اخذ ویزای تحصیلی در آن کشور است.

همچنین بخوانید: شرایط ادامه تحصیل در ترکیه با مدرک لیسانس

شرایط تحصیل و اعزام دانشجو به ترکیه

در کشور ترکیه تحصیل از ۶ سالگی شروع می شود. دو نوع ؛ مدارس دولتی و خصوصی در این کشور به امر آموزش و پرورش مشغول هستند. تحصیل در مدارس دولتی هزینه ای در بر ندارد اما در مدارس خصوصی به نسبت های گوناگون باید هزینه پرداخت کرد. زبان اسپانیایی ، آلمانی ، فرانسه و انگلیسی در مدارس ترکیه تدریس می شود. در اغلب مدارس یک زبان و گاهی در مدارس خصوصی دو زبان خارجی تدریس می شود. در این کشور تحصیل در مقطع ابتدایی ۵ سال و مقطع راهنمایی ۳ سال طول می کشد.

تحصیل در ترکیه و اقامت در آن

همچون خرید ملک ، سرمایه گذاری و اخذ مجوز کار در ترکیه از طریق تحصیل در این کشور نیز می توان ، مجوز اقامت  موقت این کشور را دریافت کرد. دریافت طابعیت ترکیه و اقامت دائم تقریباً غیر ممکن است. اما می توان به عنوان یک طبعه خارجی از طریق تحصیل و یافتن شغل عالی در این کشور به صورت دایمی زندگی کرد.

اخذ اقامت در ترکیه از طریق تحصیل

تحصیل در دبیرستان های ترکیه

دوره دبیرستان ۴ تا ۵ سال در ترکیه طول می کشد. در دبیرستان های دولتی ۴ سال و در دبیرستان های خصوصی ۵ سال ، یک سال آخر  به یادگیری زبان خارجی اختصاص دارد. در دبیرستان های دولتی علوم به صورت استاندارد تدریس می شود. اما در دبیرستان های خصوصی تاکید اصلی روی یادگیری زبان خارجی است.

شرایط  پذیرش و تحصیل در دانشگاه های ترکیه

داشتن مدرک دیپلم و قبولی در آزمون ورودی دو شرط پذیرش در دانشگاه ترکیه می باشد. تدریس به زبان های ترکی استانبولی ، انگلیسی ، آلمانی ، فرانسه ای و اسپانیایی با توجه به دانشگاه مربوطه در رشته خاص تدریس می شود. قبولی در آزمون زبان ترکی برای ورود به دانشگاه الزامی است.

در دانشگاه های این کشور تحصیل در دوره کارشناسی ۴ سال ، کارشناسی ارشد ۲ سال و دکترا ۴ سال به طول می انجامد. افراد خارجی برای تحصیل در این دانشگاه ها لازم است که ویزای تحصیلی دریافت کنند.

دریافت ویزای تحصیلی در ترکیه

تمامی پذیرفته شدگان خارجی در دانشگاه های ترکیه ، برای اقامت خود در ترکیه درخواست ویزای اقامت و تحصیل می دهند. چنانچه ویزای اقامت پس از اتمام تحصیل به سر آمد ، ۳۰ تا ۶۰ روز قبل از اتمام مهلت ویزای تحصیلی برای اقامت بعدی باید درخواست تمدید مهلت اقامت داد.

برای دریافت ویزا  و مصاحبه پذیرش اقامت باید شخصاً در وزارت مهاجرت  ترکیه حضور داشته و درخواست ویزای تحصیل و اقامت بیش از سه ماه بدهید. فرم  درخواست ویزا  را  به صورت اینترنتی تکمیل کرده و به  سفارت  ارسال نمایید.

اخذ اقامت در ترکیه از طریق تحصیل

مدارک لازم برای دریافت ویزای تحصیلی در ترکیه

 • ویزای اقامت بیش از ۹۰ روز
 • دو قطعه عکس پاسپورتی
 • نامه پذیرش دانشگاه  با ذکر نام دانشگاه و نام رشته پذیرفته شده
 • مدرک بیمه درمانی معتبر
 • مدارک تمکین مالی برای تحصیل و اقامت در ترکیه
 • پرداخت هزینه ویزا
 • گواهی پزشکی و گواهی عدم سوء پیشینه
 • اثبات مدارک بلیط بازگشت و مراجعه پس از تحصیل

پس از یکسال تحصیلی لازم است که دانشجویان در رابطه با تمدید ویزای اقامت خود اقدام کنند.

 برای این کار لازم است که مدارک زیر را به ستاد پلیس محلی تحویل دهند:

 • ۴ قطعه عکس پاسپورتی
 • فرم درخواست تمدید اقامت
 • پرداخت هزینه اقامت
 • مدارک و سند مسافرت ، نسخه ۲ همراه با ویزای دانشجویی
 • نامه پذیرش دانشگاه مربوطه با درج تاریخ شروع و پایان تحصیل

تذکر مهم : دو ماه قبل از پایان اقامت قبلی باید درخواست تمدید اقامت داد.

اخذ اقامت و اخذ مجوز کار پس از تحصیل در ترکیه

در قانون این کشور برای استخدام و جذب نیروی تحصیل کرده خارجی موردی عنوان نشده است. اما دَر دانشگاه های این کشور به روی محققان خارجی و بین المللی باز است. دانشگاه های دولتی و خصوصی در استخدام کارمند خارجی محدودیت ندارند. می توانید پس از اتمام تحصیل درخواست جذب توسط دانشگاه های این کشور بدهید. البته داشتن رزومه کاری قوی ، تسلط بر زبان ترکی استانبولی و تسلط به زبان انگلیسی و یا یک زبان خارجی دیگر الزامی است. در برخی دانشگاه های ترکیه تدریس به زبان انگلیسی انجام می شود. به صورت نیمه بورس و تمام بورش شانس جذب در این دانشگاه ها برای محققان بین المللی فراهم است.

مصاحبه کاری و یافتن شغل در ترکیه

برای این که بتوانید ، پس از اتمام تحصیل برای همیشه در ترکیه بمانید ، باید دنبال یافتن کار باشید. برای یافتن کار باید در اینترنت جستجوهای فراوان انجام دهید. کار در سفارت خانه ها ، کنسولگری ها و سازمان های غیر دولتی برای افراد ماهر و متخصص وجود دارد. شرایط یافتن شغل مناسب و پذیرش اقامت دائم در ترکیه داشتن رزومه کاری عالی و تخصص در یک یا چند زبان خارجی است. اگر مدرک زبان تافل ، تولیمو و یا آیلتس یا مدارک معتبر بین المللی دیگر زبان انگلیسی را داشته باشید ، خواهید توانست در ترکیه به تدریس زبان انگلیسی بپردازید. جَو یادگیری زبان انگلیسی در ترکیه بالا است و زبان آموزان زیادی به شما مراجعه خواهند کرد.

اخذ اقامت در ترکیه از طریق تحصیل

اقامت در ترکیه از طریق یافتن شغل مناسب

شرکت های بین المللی و مطبوعاتی زیادی در این کشور روزنامه نگار ، ویراستار و سردبیر نیاز دارند ، می توانید جذب آنها شوید. در مراکز توریستی می توانید به عنوان مترجم و یا راهنما عمل کنید. شغل های دیگر نیز وجود دارند که با توجه به توانایی های شخصی و مدارک و رزومه کافی می توانید در انجام آن مشاغل ، مشغول به فعالیت شوید.

با تحصیل در ترکیه و داشتن تخصص و مهارت ، یافتن شغل مناسب در این کشور ممکن و آسان است. با یافتن شغل مناسب می توانید اخذ اقامت دائم را در این کشور توریستی ، جذاب و رو به رشد اقتصادی به دست آورید. برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص تحصیل در ترکیه و اقامت در ترکیه می توانید با مشاورین املاک نود تماس حاصل فرمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

CLOSE
CLOSE