جدیدترین اخبار ترکیه

جدیدترین اخبار در مورد اقامت و هزینه های ترکیه

هنگام اجاره کردن خانه در ترکیه باید به این نکات دقت کرد

اجاره خانه در ترکیه

در هنگام اجاره کردن خانه در ترکیه باید به چه نکاتی توجه کرد؟ با خواندن این مطلب مفید پی می بریم که هنگام اجاره کردن خانه در ترکیه باید به این نکات دقت کرد.

 کشور ترکیه به دلیل رشد اقتصادی چشمگیر و پیشرفت روز به روز خود توانسته در جذب توریست و گردشگر و همچنین جذب افرادی که قصد اقامت به این کشور را دارند، بسیار موفق عمل کند.

اگر ما قصد مهاجرت به این کشور را داشته باشیم به محض ورود، اولین کاری که باید انجام دهیم خرید خانه در ترکیه است، اما این کار برای همه امکان پذیر نیست چرا که به بودجه زیادی نیاز دارد. پس باید با چشمانی باز و در نظرگرفتن تمامی شرایط ممکن به بهترین نحو این کار را انجام دهیم که بعدأ پشیمان نشویم.

نکات مهم هنگام اجاره کردن خانه در ترکیه

۱-‌ اولین نکته برای اجاره کردن خانه در ترکیه این است که هدف اصلی خودمان را ابتدا مشخص کنیم و به این سوال پاسخ دهیم که کلأ برای چه چیزی به ترکیه آمده ایم؟ کاری، تحصیلی، هنری و ….. بعد از جواب دادن به این سوال باید خانه ای که اجاره می کنیم نزدیک این مکان ها باشد. اگر دانشجو هستیم خانه را نزدیک به دانشگاه اجاره کنیم. این نکته را مخصوصأ باید در شهرهای بزرگ ترکیه مانند استانبول حتمأ رعایت کنیم که هم هزینه ی رفت و آمدمان زیاد نشود و هم اینکه وقتمان هدر نرود.

۲-‌ مورد بعدی که هنگام اجاره کردن خانه در ترکیه باید به آن دقت کرد بررسی شرایط اقتصادی است و اینکه تا چه میزان می توانیم اجاره ی منزل بدهیم و اگر در این مورد با کسری مواجه شدید می توانید یک هم خانه خوب که با اخلاق هم سازگار باشید، انتخاب کنید که هزینه ی اجاره نیز نصف شود.

۳-‌ حتمأ برای اجاره کردن خانه در ترکیه به سراغ منابع معتبر و بنگاه های تأیید شده برویم و اگر به صورت اینترنتی و غیرحضوری این کار را انجام می دهیم حتمأ توجه کنیم که آن سایت از نظر هویت و اصالت معتبر باشد و دقیقأ همان خانه ای را به ما نشان دهند که در سایت آن را معرفی کردند. عجله کردن در این مورد به ضرر ما می باشد. پس با حوصله تمام زوایا و شرایط خانه را بررسی و در صورت نداشتن مشکل می توانیم آن را قطعی کنیم.

۴-‌ امنیت آپارتمان یا خانه ای را که اجاره می کنیم هم موضوع قابل توجهی می باشد. حتمأ جایی که انتخاب می کنیم زیر نظر اداره امنیت آن منطقه باشد.

۵-‌ به نوساز بودن ، داشتن آسانسور ، طبقات بالا بودن ساختمان حتمأ توجه شود مخصوصأ در مراکز بزرگ مانند استانبول خانه های قدیمی و بدون آسانسور و با نوردهی کم با قیمت ارزان بسیار است و این نکته مد نظر باشد که هیچ ارزانی بی علت نیست. مثلأ در خانه های قدیمی و با وسایل کهنه در طول سال فرد مستأجر مستلزم تعمیر و نوسازی وسایل می شود و به همین دلیل هزینه های زندگی بالا می رود.

اجاره کردن خانه در ترکیه به صورت چندروزه، یک ماهه، سه ماهه، و یک ساله می باشد. قطعأ اجاره ی خانه زیر یک ساله برای کسانی است که بصورت تفریحی یا گذرا به این کشور سفر کردند، می باشد. که این روش از نظر اقتصادی بودن بسیار مناسب تر از این است که فرد گردشگر برای مدتی که در ترکیه حضور دارد از هتل با هزینه های گزاف استفاده کند. هرچند که اجاره کردن خانه در ترکیه به صورت کوتاه مدت هزینه ی بیشتری نسبت به یکساله دارد ولی با این حال نیز در برابر اقامت در هتل به مقرون به صرفه  می باشد.

بعد از انتخاب منزل برای قطعی شدن کار باید قرار دادی بین مستأجر و صاحب ملک تنظیم شود که به آن اجاره نامه می گویند.ابتدا اجاره نامه را تعریف می کنیم.

اجاره نامه

 اجاره نامه در واقع سند تنظیم شده ای بین صاحب ملک و اجاره کننده است که مشخصات طرفین قرارداد و میزان اجاره بها، مدت اجاره، و تمامی شرایط لازم در آن قید می شود.

برای تنظیم این سند اگر به زبان ترکی مسلط نیستیم حتمأ از فرد متخصص دیگری کمک بگیریم. بعد از تنظیم نوبت به پرداخت کمیسیون بنگاه و پرداخت حق انشعاب آب و برق و گاز است. کمیسیون یا هزینه بنگاه نیز به میزان اجاره ی یک ماه منزل است مثلأ اگر اجاره ماهی پانصد لیر است باید برای بستن قرارداد نیز پانصد لیر پرداخت شود.

در بحث اجاره کردن خانه در ترکیه  لازم به گفتن این مطلب است که بعد از اتمام قرارداد یک افزایش در میزان اجاره بها داریم که براساس اینکه در اجاره نامه برحسب ارز یا لیر قید شده است باید پرداخت شود. برای خارجیان اگر براساس ارز باشد به مدت پنج سال افزایشی در اجاره بها نداریم اما اگر برحسب لیر باشد، طبق نرخ متوسط سالیانه شاخص قیمت داخلی تولیدکننده افزایش ناچیزی در اجاره بها نسبت به سال قبل داریم.

مفاد اجاره نامه

 • آدرس دقیق محله ای که خانه در آن اجاره شده است. که شامل خیابان ، کوچه ، پلاک خانه و …. می باشد.
 • جنس ملک اجاره شده باید مشخص شود. تجاری ، شخصی ، و….
 • مشخصات دقیق صاحب خانه که شامل نام و نام خانوادگی، شماره ملی، آدرس دقیق خانه است.
 • مشخصات دقیق مستأجر که شامل نام و نام خانوادگی، شماره ملی و آدرس مستأجر
 • تاریخ آغاز اجاره نامه، بهای اجاره، نحوه پرداخت اجاره، و مدت زمان دقیق اجاره منزل
 • لیست لوازم جانبی که در منزل هستند و اجاره داده می شوند باید در اجاره نامه قید شوند.

موارد زیر حتمآ باید هنگام اجاره کردن خانه در ترکیه و در اجاره نامه قید شوند:

 • مستآجر باید از ملک به خوبی مراقبت کند و با همسایگان نزدیک آنجا رفتار خوبی داشته باشد و مزاحمت ایجاد نکند.
 • به غیر از اجازه صاحب خانه نباید تغییراتی در خانه صورت گیرد.
 • مستآجر حق ندارد خانه را به شخص دیگری اجاره دهد.
 • اگر مهلت اجاره ی خانه سر رسیده و مستآجر نتواند منزل را تخلیه کند، حتمآ متضرر زیانهای مالی می شود.

همچنین شرایط دیگری وجود دارد که هنگام اجاره کردن خانه در ترکیه باید مدنظر داشت که اینجا مجال گفتن نیست.

يك ديدگاه

 1. جمیله دادرس

  در   مي گويد: 

  کرایه منزل به مدت ۱۵ روز در مرکز شهر استانبول که دسترسی راحت به مراکز خرید و دیدنی استانبول داشته بتشه در ضمن چون مادرم با ویلچر میباشد منزل باید بدون پله باشه یا آسانسور داشته باشد
  تعداد: ۶ نفر
  مبلغ: ارزان قیمت باشد

  پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

CLOSE
CLOSE